Spania, prima finalistă a Cupei Mondiale de baschet masculin, din China; SUA va juca pentru locurile 7-8

Naţionala de baschet masculin a Spaniei este prima finalistă a Cupei Mondiale din China, după ce a eliminat, vineri, în semifinale, reprezentativa Australiei, cu scorul de 95-88, după două reprize de prelungiri. SUA, favorită la finală, a fost eliminată în sferturi şi va juca pentru locurile 7-8.

La finalul timpuluir egulamentar, scorul a fost 71-71, iar după a prima repriză a prelungirilor, 80-80.

A doua semifinală va avea loc între Franţa şi Argentina.

Pentru locurile 5-8, în primele meciuri s-au înregistrat rezultatele: Serbia – SUA 94-89 şi Polonia – Cehia 84-94. Astfel, Serbia – Cehia este partida pentru locurile 5-6, iar SUA – Polonia pentru locurile 7-8, ambele dispute fiind programate sâmbătă.

Duminică se va juca finala Cupei Mondiale, între Spania şi câştigătoarea din semifinala Franţa – Argentina.

Naţionala de baschet masculin a SUA a fost eliminată în sferturile de finală de Franţa, care s-a impus cu scorul de 87-79. Americanii au fost învinşi într-un meci oficial prima dată după 13 ani. SUA a pierdut ultima dată un meci oficial în 2006, în semifinalele Cupei Mondiale, cu Grecia.

Ediţia anterioară a Cupei Mondiale a fost câştigată de SUA, care deţin cinci titluri.

Trei jucătoare importante, între care Bianca Andreescu, s-au retras de la turneul de la Osaka... Andrei Marc şi-a reziliat contractul cu FCSB...