VIDEO! Romania - Olanda 1-4/ Am revenit cu picioarele pe pamant

Nationala de fotbal a Romaniei a pierdut fara drept de apel pe Arena Nationala in fata Olandei, scor 1-4. Lens, Indi, Van der Vaart si Van Persie au inscris golurile batavilor, in timp ce Marica a salvat onoarea tricolorilor.

Parcursul bun din actuala campanie de calificare la Campionatul Mondial din 2014 a adus in tribunele Arenei Nationale peste 50.000 de spectatori, care asteptau un rezultat bun in fata Olandei. Bara transversala a lui Torje in debutul meciului promitea spectacol din partea tricolorilor. N-a fost insa asa, elevii antrenati de Victor Piturca s-au stins treptat si batavii au zburdat pe teren.

Fazele fixe au fost cele care le-au dat batai de cap tricolorilor. In minutul 9, Lens a deschis scorul cu o lovitura de cap lobata din afara careului, la o respingere gresita a lui Tatarusanu, dupa o centrare venita de la colt. Olandezii si-au dublat avantajul prin fundasul Martens Indi, care a inscris simplu cu latul la o centrare venita din lovitura libera de la Van der Vaart. Marica ne-a dat sperante, dupa ce a driblat trei adversari si a sutat de la 20 de metri, in coltul din dreapta al portii lui Stekelenburg.

In ultimul minut al primei reprize centralul Craig Thomson a acordat usor un penalty la contactul dintre Tames si Narsingh, iar Van der Vart a inscris de la punctul cu var.

In repriza secunda, tricolorii n-au existat pe teren. Nici intrarea lui Mutu n-a reusit sa schimbe prea mult jocul nationalei noastre. In minutul 87, Van Persie a dat lovitura de gratie, dupa pasa lui Narsingh.

Au evoluat echipele:

Romania:
Tatarusanu - Tamas, Chiriches, Goian, Rat - Bourceanu (Lazar '61), Pintilii - Torje (Adi Popa '66), Grozav (Mutu '75) - Marica

Olanda: Stekelenburg - Van Rhijn, Heitinga, Vlaar, Martins Indi - Van Der Vaart (Afellay '77), Strootman, De Jong - Van Persie, Lens (Elia '90), Narsingh

Infrangerea cu Olanda trimite Romania pe pe locul trei in clasamentul Grupei D, tricolorii fiind depasiti de Ungaria (victorie cu 3-1 in fata Turciei). Olanda continua parcursul perfect: 4 victorii din tot atatea partide si a devenit favorita certa la castigarea grupei.

Ungaria - Romania

MECIUL ROMANIA-OLANDA A PUTUT FI URMARIT VIDEO-TEXT PE A1.ro !

FINAL DE MECI

min 90+2:
Tatarusanu respinge sutul lui Van Persie dintr-o lovitura libera

GOL Olanda! 1-4, min 87: Vlaar centreaza, iar Van Persie, complet singur inscrie simplu cu stangul din alergare

min 83:
Lens si De Jong vad cartonase galbene

min 82: Razvan Rat vede galben pentru proteste

min 81: Faza identica in careul oaspetilor ca la penalty-ul acrodat in prima repriza. Adi Popa este tinut de un adversar, dar arbitrul lasa meciul sa continue

min. 74: Rat centreaza de partea dreapta, insa mingea depaseste linia de fund

Record pe Arena Nationala! 53.329 de spectatori asista la meciul Romania - Olanda

min. 58:
Van Persie trimite in zid dintr-o lovitura libera de la marginea careului

min. 53: Strootman intra dur prin alunecare la Pintilii si primeste galben

min. 52: Bogdan Stancu suteaza din afara careului, insa trimite central si Stekelenburg respinge

min. 49: Tatarusanu scoate in extremis lovitura de cap a lui Van Persie, dupa o centrare venita de la Van der Vaart din lovitura libera

A inceput repriza a doua

Final de repriza

GOL Olanda! 1-3, min 45+1: Narsingh cade in careul nostru in duel cu Tamas si se acorda penalty pentru Olanda. Van Der Vaart inscrie fara emotii

GOOOOL Romania! 1-2, min. 40: Ciprian Marica reduce din diferenta. Sut frumos pe jos de la 18 metri langa bara din stanga

min. 39:
Sutul violent al lui Tamas este respins de Van Persie

GOL Olanda! 0-2, min 29: Van Der Vaart centreaza dintr-o lovitura libera, iar Martens Indi duce scorul la 2-0 cu simplu sut cu latul din mijlocul careului.

min. 27: Van Persie reia peste poarta dupa o centrare din lovitura libera Van Der Vaart

min. 18: Ocazie mare pentru Olanda! Tatarusanu are un reflex senzational la calcaiul lui Van Persie, iar Lens apoi a sutat direct in Chiriches din doar 6 metri.

min. 16: Bourceanu vede cartonasul galben pentru prosteste

min. 11: Grozav suteaza cu stangul din drop, dar trage direct in portar

GOL Olanda! 0-1, min. 9: Lens inscrie cu capul din afara careului la o respingere gresita a lui Tatarusanu

min. 4: Lovitura libera pentru tricolori de la marginea careului de 16 metri lateral stanga! Torje trimite in transversala

A inceput partida!

Intreg stadionul a cantat imnul national "Desteapta-te romane". Sunet impresionant scos din zeci de mii de piepturi!

Asa arata prima cronica de meci Romania - Olanda. Are 88 de ani!!!... Momente de magie pe National Arena. A vibrat stadionul pe imnul tricolorilor!...

Hello Chef sezonul 7, 18 mai 2024. Confruntarea dintre Roxana Blenche și chef Samuel. Verdictul Nicoletei Nucă Sambata, 18.05.2024, 15:30